• Serce kotom

• Informujemy, iż w dniach od 4.04 do 8.04. 2022 r. będziemy organizować na terenie szkoły i internatu zbiórkę karmy i "Przysłowiowej złotówki" dla kotów z grupy " Serce kotom".

Prosimy Was również drodzy uczniowie i nauczyciele o stare ręczniki, prześcieradła i pościele do wyścielania klatek.

Z góry pięknie dziękujemy,

Opr. J. Lipka i B. Przybylska- Block.

• Gala sportu

• 2 kwietnia na Gali Sportu za wybitne osiągnięcia sportowe zostali wyróżnieni nasi uczniowie: Aleksandra Kuch, Magdalena Szymańska, Oliwia Jackowska, Julia Kikhia i Dawid Gajda. Gratulujemy sportowcom i ich opiekunom.

• Konkurs recytatorski

• Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza chętnych uczniów do udziału w Konkursie Recytatorskim pt. "W zaczarowanym świecie wierszy".  Rok 2022 jest Rokiem Marii Konopnickiej, polskiej poetki,  można więc wybrać jej wiersz. Zainteresowane osoby prosimy o zgłaszanie się do biblioteki, w której  pani Justyna pomoże w doborze repertuaru.

• Realizacja projektu Laboratoria Przyszłości

•    Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 2 w Lęborku przystąpiła do Programu Rządowego „Laboratoria Przyszłości”, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Szkoła otrzymała od rządu wsparcie finansowe w kwocie 30.000,00 zł. na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

W ramach sprzętu podstawowego zakupiono drukarkę 3D, aparat fotograficzny, mikroprocesor do podstawowego programowania  i stację lutowniczą. Ponadto zostały zakupione narzędzia i przyrządy do zajęć technicznych z zakresu obróbki metalu i drewna oraz sprzęt AGD i wyposażenie do pracowni gastronomicznej.

„Laboratoria Przyszłości” to kolejny krok w stronę wzmacniania i uatrakcyjniania dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności, jak również pracy zespołowej oraz radzenia sobie w życiu codziennym przez naszych uczniów.

Danuta Rybak

Dyrektor SOSW

w Lęborku

• Dzień Wiosny na języku polskim

• Pierwszy Dzień Wiosny to ważny powód, aby lekcja języka polskiego w klasie 7\8  SP oraz w Szkole Branżowej  przebiegała odmiennie. Ponieważ był to również Światowy Dzień Poezji, nie mogliśmy spędzić go inaczej niż na układaniu samodzielnych wierszy.  Książki i zeszyty pozostały w plecakach, a my przygotowaliśmy COŚ NOWEGO ZE STAREGO.

Pocięliśmy fragmenty starych wierszy i zaczęliśmy pracę twórczą. Można sie było wymieniać fragmentami lub dowolnie je porozcinać.  Gotowy tekst przyklejony został na kartkach i dodatkowo ozdobiony. Dzięki temu ćwiczyliśmy czytanie ze zrozumieniem, redagowanie własnego tekstu,  budowę utworu lirycznego, utrwalanie pisowni i  współpracę w grupie. Efekty były zaskakujące!!!

• ŚWIATOWY DZIEŃ WODY Z POLSKĄ AKCJĄ HUMANITARNĄ

• 22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Przyłączamy się do działań zaproponowanych przez Polską Akcję Humanitarną. W tym dniu na lekcji chemii i biologii oglądaliśmy webinaria o ochronie wód oraz znaczeniu wody dla człowieka. Wykonaliśmy ciekawe doświadczenia z wodą, które sprawiły nam wiele radości.

• Kinesiotaping na zajęciach logopedycznych

• Podczas zajęć logopedycznych stosujemy najróżniejsze metody wspomagające terapię- jak np. elektrostymulację. Zakres naszych działań poszerzył się o kinesiotaping czyli oklejanie specjalnymi plastrami obszaru ustno-twarzowego. Aplikacja plastra ma na celu wzmocnienie mięśni i przywrócenie prawidłowych czynności motorycznych jak oddychanie nosem, połykanie, prawidłowa pozycja spoczynkowa języka. Kinesiotaping logopedyczny ma szerokie zastosowanie w terapii wielu zaburzeń mowy oraz daje możliwość dodatkowego wzmocnienia efektów terapeutycznych. Może być bardzo pozytywnym uzupełnieniem ćwiczeń prowadzonych pod bacznym okiem logopedy. A oto pierwsi uczniowie oklejeni przez panią Justynę.

Opr. J. Zielińska

• Dzień Kobiet w ZET

•    „Dzień Kobiet, Dzień Kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj święto jest dziewczynek!”

Dzień Kobiet to święto szczególne, obchodzone na całym świecie, zawsze w uroczysty choć w różny sposób. Z tej okazji uczniowie przygotowali dla wszystkich Pań i koleżanek słodki poczęstunek.

Z okazji Dnia Kobiet życzymy wszystkim kobietom by rozlewały swój czar, rozjaśniały mrok oraz promieniały blaskiem swojego piękna!

Opr. A. Białk, E. Ulenberg, I. Wróblewska, A. Szykut, B. Markowska