• Kawiarenka na pięterku

• Szkolna kawiarenka powstała 1 listopada 2012r. Autorkami projektu są: Iwona Zegadło, wychowawca klasy IG ZET i Jolanta Sandach wychowawca klasy I SPdP. W wynku konkursu, przeprowadzonego przez inicjatorki pomysłu, kawiarenka otrzymała swoje logo i nazwę: "Na pięterku". Z czasem do projektu przystąpiły pozostałe klasy SPdP ze swoimi wychowawcami: Elżbietą Ziniewicz/IIISPdP/, Katarzyną Serek /IISPdP/, Joanną Dawidowską - Wentą /IVSPdP/. Nad oprawą plastyczną cyklicznych spotkań w kawiarence czuwa B.Meller.

Cele programu:

1. Tworzenie sytuacji wychowawczych umożliwiających doświadczanie relacji społecznych, przygotowanie do pełnienia ról społecznych i wzmacnianie pozytywnych przeżyć związanych z pełnionymi rolami.
        2. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych.
        3. Tworzenie sytuacji sprzyjających poznawaniu otoczenia, w którym przebywa uczeń, instytucji i obiektów z których będzie w przyszłości korzystał.
        4. Umożliwienie uczniowi udziału w różnych sytuacjach życiowych w roli odbiorcy i twórcy.
        5. Tworzenie warunków do zdobywania umiejętności technicznych/kulinarnych/ i wykorzystywania ich w różnych sytuacjach życiowych.
        6. Wdrażanie do funkcjonowania społecznego, rozumienia i uznawania norm społecznych oraz wyposażenie ucznia /stosownie do jego możliwości/ w takie umiejętności, które pozwolą mu na postrzeganie siebie jako niezależnej osoby.
      • "Trop" - szkolne koło turystyczno-oświatowe

• We wrześniu 2009r. w naszej szkole powstało szkolne koło turystyczno - oświatowe "Trop". Wychodzi naprzeciw potrzebie odpowiedniego zagospodarowania czasu wolnego uczniów SOSW w Lęborku. Opiekunami koła są: Aneta Szykut i Grażyna Nawrocka.

Cele działania:

Celem podstawowym koła jest działalność w zakresie kultury fizycznej, oświaty i ochrony środowiska. W szczególności koło zajmować się będzie:

1. Krzewieniem turystyki i krajoznawstwa oraz aktywnych form wypoczynku uczniów na każdym poziomie nauczania w SOSW w Lęborku, szczególnie w postaci wędrownictwa grupowego oraz organizacji rajdów pieszych.
        2. Upowszechnianiem alternatywnych form spędzania czasu wolnego w formie udziału w koncertach i imprezach kulturalno-oświatowych w Lęborku jak i poza miastem.
        3. Podtrzymywaniem tradycji narodowej, pielęgnowaniem polskości oraz rozwojem świadomości narodowej i kulturowej.
        4. Ekologią, ochroną zwierząt i szeroko pojętego dziedzictwa przyrodniczego
        5. Upowszechnianiem wiedzy historycznej poprzez opiekę nad miejscami pamięci narodowej.
        6. Kształtowaniem pozytywnej hierarchii wartości, uspołecznianiem i budowaniem dobrych relacji wśród swoich członków.

Koło będzie ściśle współpracować z lęborskim oddziałem PTTK, Szkołą Muzyczną, Domem Kultury, redakcją gazety Głos Pomorza oraz innymi organizacjami wspierającymi jego działalność.