• Dzieje Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lęborku tworzyli ludzie, których pasja, zaangażowanie i praca złożyły się na klimat, atmosferę i wygląd placówki.

„Początek lat 60 – tych to pierwsze próby zorganizowania nauczania dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Najpierw w Szkole Podstawowej nr 6, a następnie w Szkole Podstawowej nr 3 powstają klasy specjalne. Dopiero w 1965 roku utworzona zostaje samodzielna Szkoła Specjalna pod kierownictwem mgr Ryszarda Jakubka.

Siedzibą placówki został stary, liczący 120 lat budynek z dwunastoma izbami lekcyjnymi, bez kanalizacji, ogrzewany piecami. Budynek wymagał pilnego remontu, w związku z tym przed pierwszą dyrekcją stanęło zadanie adaptacji istniejących pomieszczeń do potrzeb i zadań placówki.”[1]

„Od września 1965 r. Szkoła Specjalna liczyła 12 oddziałów z 259 uczniami i 14 nauczycielami.

W roku szkolnym 1966/67 było już 17 oddziałów i 22 nauczycieli. Rok 1970 przynosi kolejne zmiany. W miejsce Szkoły Specjalnej powołany został Specjalny Zakład Wychowawczy obejmujący szkołę podstawową, szkołę życia i internat dla dzieci z terenu byłego powiatu lęborskiego. Dyrektorem Zakładu mianowano dotychczasowego kierownika szkoły – mgr Ryszarda Jakubka. Nowa placówka zatrudniała 30 nauczycieli i wychowawców internatu, a nauką objętych zostało 346 uczniów w 18 oddziałach.”[2]

Nauczanie na poziomie szkoły podstawowej nie zaspokajało potrzeb – absolwenci nie znajdywali pracy bez przygotowania zawodowego. Dyrekcja Zakładu zaczęła czynić starania o rozszerzenie działalności placówki o szkołę zawodową i świetlicę. Udało się to w roku 1971, w którym Zakład Wychowawczy został przekształcony w Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, obejmujący również kształcenie zawodowe na poziomie szkoły zasadniczej. Nauką objęta jest młodzież w zawodzie – rękawicznik (dziewczęta) i murarz (chłopcy).

Następne lata to nowe kierunki kształcenia i poprawa wyglądu zewnętrznego placówki. Ważną datą jest dzień 18 październik 1974r., gdyż w tym dniu zostało nadane imię Janusza Korczaka wybitnego pedagoga i lekarza oraz przyznano sztandar.

W roku 1975 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora ośrodka. Funkcję tę objął mgr Wacław Andrzejewski, który kierował placówką przez 12 lat. W okresie jego „dyrektorowania” w 1984 roku, w celu ujednolicenia nazewnictwa dla wszystkich placówek kształcenia specjalnego, wprowadzono nazwę Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. W roku szkolnym 1987/88 stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego objęła mgr Halina Szeglowska. Kierowała ośrodkiem do roku 1990, kiedy funkcję tę objął mgr Feliks Sitterlee. W okresie piastowania funkcji dyrektora przez mgr Feliksa Siterlee ulega znacznej modernizacji sytuacja lokalowa ośrodka: poprawiają się warunki nauczania klas życia, warsztatów szkoły zawodowej oraz warunki bytowe wychowanków internatu.

W roku 2004 stanowisko dyrektora obejmuje mgr Danuta Rybak, która została ponownie wybrana w czerwcu 2009 i obejmuje to stanowisko do dzisiaj. W okresie jej kadencji szkoła pozyskała dofinansowania z Unii Europejskiej, placówka wzbogaciła się o pracownię wyposażoną w sprzęt stanowiący nowoczesną technologię do komunikacji alternatywnej, salę logopedyczną, salę doświadczania świata, środki dydaktyczne do pracy metodą Marii Montessori, sprzęt do EEG Biofeedback, pracownię kształcenia zintegrowanego.

Kinga Krzyżaniak

[1] Szkoła Specjalna, maj, czerwiec 1996, I. Kuryło,,B. Matwiejew, 30-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku, s.180

[2] ASOSWL, Kroniki Szkolne za lata 1965 - 1995