•

Uczniowie do poszczególnych szkół Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lęborku  przyjmowani są na podstawie orzeczenia poradni psychologiczno - pedagogicznej o potrzebie kształcenia  specjalnego.

W skład Ośrodka wchodzą następujące szkoły:

• Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 2,

- dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością sprzężoną

• Specjalna Szkoła  Przysposabiająca do Pracy,

- dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu   umiarkowanym i znacznym, ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością  w stopniu lekkim ze  sprzężeniem

• Szkoła Branżowa I Stopnia  Nr 4

- dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

i niepełnosprawnością sprzężoną.

I etapie edukacyjnym obejmującym klasy I - III uczniowie uczą się metodą ośrodków pracy, która poprzez całościowe nauczanie pozwala łączyć działania dydaktyczne i rewalidacyjne. Metoda polega na grupowaniu wokół jednego zagadnienia, dobrze znanego dziecku, zagadnień pokrewnych. Opiera się na zainteresowaniach dziecka, dostosowana jest do jego potrzeb i możliwości, uwzględnia wszystkie właściwości psychiczne ucznia, a także wymagania zawarte w programie nauczania dla niższych klas szkoły podstawowej. W II etapie edukacyjnym, który obejmuje klasy IV-VIII uczniowie uczą się w systemie przedmiotowym.

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, ze spektrum autyzmu odbywają naukę w Zespołach Edukacyjno - Terapeutycznych na poziomie Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Praca w mało licznych zespołach daje możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia i dostosowania wymagań i oczekiwań do jego potrzeb i możliwości. W zespołach edukacyjno – terapeutycznych  rozwijamy i kształtujemy samodzielność, przygotowujemy do realizacji zadań życia codziennego, podjęcia aktywności społecznej i zawodowej..

W procesie kształcenia uczniów szkoły podstawowej w zespołach edukacyjno - terapeutycznych, wyodrębnia się następujące zajęcia edukacyjne:

• funkcjonowanie osobiste i społeczne
        • zajęcia rozwijające kreatywność
        • zajęcia rozwijające komunikowanie się
        • wychowanie fizyczne
        • zajęcia rewalidacyjne
        • religia.

W procesie kształcenia uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, wyodrębnia się: następujące zajęcia edukacyjne:

• funkcjonowanie osobiste i społeczne
        • wychowanie fizyczne
        • przysposobienie do pracy
        • zajęcia kształtujące kreatywność
        • zajęcia rozwijające komunikowanie się
        • zajęcia rewalidacyjne
        • religia

Szkoła Branżowa I Stopnia  Nr 4 kształci młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i sprzężeniami w cyklu 3 letnim na kierunku  -  pracownik pomocniczy  gastronomii.

• Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach i pomieszczeniach warsztatowych na terenie Ośrodka. Po ukończeniu nauki uczniowie przystępują do egzaminu zawodowego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Dla każdego ucznia  opracowywany jest  indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny oraz dokonywane jest systematyczne monitorowanie jego postępów.

Wszyscy uczniowie Ośrodka mają zapewnioną opiekę psychologa i pedagoga oraz innych specjalistów. Na wszystkich poziomach nauczania uczniowie korzystają z zajęć rewalidacyjnych wspierających ich rozwój.

Oferujemy zajęcia:

• dydaktyczno - wyrównawcze
        • korekcyjno-kompensacyjne
        • logopedyczne
        • praca metodą Tomatisa
        • gimnastyki korekcyjnej
        • integracji sensorycznej
        • terapii pedagogicznej
        • terapii psychologicznej
        • socjoterapii

W  ramach zajęć rewalidacyjnych uczniowie korzystają między innymi;

• z pracowni do stymulacji polisensorycznej,
        • doświadczania świata,
        • stymulacji metodą Marii Montessori,
        • terapii metodą EEG Biofeedback.

Ośrodek stwarza swoim uczniom możliwości rozwijania swoich zainteresowań, zachęca do aktywności intelektualnej, muzycznej, plastycznej i sportowej. Uczniowie realizują się w następujących kołach zainteresowań:

• Koło muzyczne – „Szkolny dzwonek”,
        • Koło plastyczne,
        • Koło sportowe.

W szkole nauka odbywa się w nowoczesnych salach dydaktycznych, pracowniach warsztatowych i komputerowych z dostępem do Internetu.  W bibliotece działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. .

Placówka realizuje  programy:

• z zakresu profilaktyki uzależnień,
        • niwelowania zachowań przemocowych,
        • Aktywna Tablica