Formy i metody pracy
Uczniowie do poszczególnych szkół Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lęborku przyjmowani są na podstawie orzeczenia poradni psychologiczno - pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego.
W skład Ośrodka wchodzą następujące szkoły:
- Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 2,
- dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością sprzężoną
- Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy,
- dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym, ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością w stopniu lekkim ze sprzężeniem
- Szkoła Branżowa I Stopnia Nr 4
- dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
i niepełnosprawnością sprzężoną.
W I etapie edukacyjnym obejmującym klasy I - III uczniowie uczą się metodą ośrodków pracy, która poprzez całościowe nauczanie pozwala łączyć działania dydaktyczne i rewalidacyjne. Metoda polega na grupowaniu wokół jednego zagadnienia, dobrze znanego dziecku, zagadnień pokrewnych. Opiera się na zainteresowaniach dziecka, dostosowana jest do jego potrzeb i możliwości, uwzględnia wszystkie właściwości psychiczne ucznia, a także wymagania zawarte w programie nauczania dla niższych klas szkoły podstawowej. W II etapie edukacyjnym, który obejmuje klasy IV-VIII uczniowie uczą się w systemie przedmiotowym.
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, ze spektrum autyzmu odbywają naukę w Zespołach Edukacyjno - Terapeutycznych na poziomie Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Praca w mało licznych zespołach daje możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia i dostosowania wymagań i oczekiwań do jego potrzeb i możliwości. W zespołach edukacyjno – terapeutycznych rozwijamy i kształtujemy samodzielność, przygotowujemy do realizacji zadań życia codziennego, podjęcia aktywności społecznej i zawodowej..
W procesie kształcenia uczniów szkoły podstawowej w zespołach edukacyjno - terapeutycznych, wyodrębnia się następujące zajęcia edukacyjne:
- funkcjonowanie osobiste i społeczne
- zajęcia rozwijające kreatywność
- zajęcia rozwijające komunikowanie się
- wychowanie fizyczne
- zajęcia rewalidacyjne
- religia.
W procesie kształcenia uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, wyodrębnia się: następujące zajęcia edukacyjne:
- funkcjonowanie osobiste i społeczne
- wychowanie fizyczne
- przysposobienie do pracy
- zajęcia kształtujące kreatywność
- zajęcia rozwijające komunikowanie się
- zajęcia rewalidacyjne
- religia
Szkoła Branżowa I Stopnia Nr 4 kształci młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i sprzężeniami w cyklu 3 letnim na kierunku - pracownik pomocniczy gastronomii.
- Zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach i pomieszczeniach warsztatowych na terenie Ośrodka. Po ukończeniu nauki uczniowie przystępują do egzaminu zawodowego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
Dla każdego ucznia opracowywany jest indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny oraz dokonywane jest systematyczne monitorowanie jego postępów.
Wszyscy uczniowie Ośrodka mają zapewnioną opiekę psychologa i pedagoga oraz innych specjalistów. Na wszystkich poziomach nauczania uczniowie korzystają z zajęć rewalidacyjnych wspierających ich rozwój.
Oferujemy zajęcia:
- dydaktyczno - wyrównawcze
- korekcyjno-kompensacyjne
- logopedyczne
- praca metodą Tomatisa
- gimnastyki korekcyjnej
- integracji sensorycznej
- terapii pedagogicznej
- terapii psychologicznej
- socjoterapii
W ramach zajęć rewalidacyjnych uczniowie korzystają między innymi;
- z pracowni do stymulacji polisensorycznej,
- doświadczania świata,
- stymulacji metodą Marii Montessori,
- terapii metodą EEG Biofeedback.
Ośrodek stwarza swoim uczniom możliwości rozwijania swoich zainteresowań, zachęca do aktywności intelektualnej, muzycznej, plastycznej i sportowej. Uczniowie realizują się w następujących kołach zainteresowań:
- Koło muzyczne – „Szkolny dzwonek”,
- Koło plastyczne,
- Koło sportowe.
W szkole nauka odbywa się w nowoczesnych salach dydaktycznych, pracowniach warsztatowych i komputerowych z dostępem do Internetu. W bibliotece działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. .
Placówka realizuje programy:
- z zakresu profilaktyki uzależnień,
- niwelowania zachowań przemocowych,
- Laboratoria Przyszłości
-
Aktywna Tablica