„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - to motto i jednocześnie atut Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego im. J. Korczaka w Lęborku. Jesteśmy placówką publiczną, istniejemy od 56 lat i pomimo dużych zmian w strukturze i infrastrukturze nie zmieniliśmy swej specyfiki. Od początku funkcjonowania specjalizujemy się w rewalidacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Ośrodku prowadzimy zajęcia edukacyjne i terapeutyczne dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Warunkiem przyjęcia do placówki jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a w przypadku wczesnego wspomagania opinia o potrzebie wczesnego wspomagania wydane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną. Nabór do poszczególnych placówek Ośrodka jest całoroczny.
Oferta edukacyjno – terapeutyczna Ośrodka obejmuje dzieci od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, po przedszkole (z możliwością wydłużenia do 9 roku życia), szkołę podstawową, branżową szkołę I stopnia na kierunku pracownik pomocniczy w gastronomii, szkołę przysposabiającą do pracy o profilach: ogólny, artystyczny, gastronomiczny oraz ogrodnictwo i sadownictwo z elementami przetwórstwa. W skład Ośrodka wchodzą też grupy wychowawcze (internat) - pobyt w internacie dla uczniów Ośrodka jest bezpłatny, uczniowie ponoszą wyłącznie koszty wyżywienia, które w dużej mierze współfinansują ośrodki pomocy społecznej.
Dodatkowym atutem Ośrodka jest wysoko wykwalifikowana, doświadczona kadra pedagogiczna: oligofrenopedagodzy, surdopedagodzy, tyflopedagodzy, specjaliści do pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu, logopedzi, neurologopeda, socjoterapeuta, terapeuci innych specjalności w tym integracji sensorycznej, funkcji wzrokowych, terapii EEG i HRV Biofeedback, doradcy zawodowi, psycholog, pedagog.
Jesteśmy placówką nowoczesną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do bezpośredniej pracy z uczniem, m.in. w tablice interaktywne, rzutniki multimedialne. Posiadamy nowo wybudowaną salę gimnastyczną z salami do zajęć rewalidacyjno – rehabilitacyjnych, nową pracownię gastronomiczną, komputerową, pracownię do mowy pozawerbalnej, logopedyczną, pracownie EEG i HRV Biofeedback, M. Montessori, salę doświadczania świata, 2 sale do zajęć SI oraz nowy plac zabaw.
Oprócz realizacji podstawy programowej prowadzimy: zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, korekcyjno – kompensacyjne, logopedyczne, terapię pedagogiczną, psychologiczną, terapię EEG i HRV Biofeedback, zajęcia socjoterapeutyczne, integracji sensorycznej oraz gimnastykę korekcyjną. Zajęcia pozalekcyjne, m.in. zespół wokalno – muzyczny „Szkolny Dzwonek”, koło plastyczne, komputerowe, sportowe, autorskie programy z zakresu promocji aktywnego i zdrowego stylu życia, szkolne projekty edukacyjne m.in. „Boccia – dyscyplina dla każdego”, Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Odkrywamy nasze talenty”, Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Jesiennych Biegach Przełajowych. Z nowym rokiem szkolnym prowadzona będzie terapia uwagi słuchowej metodą Tomatisa.
Przy Ośrodku działa Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „OTWARTE DRZWI”, które jest realizatorem atrakcyjnych projektów unijnych i z PFRON-u, a w założeniach statutowych obejmuje wsparciem osoby dorosłe z niepełnosprawnościami z całego powiatu lęborskiego, głównie absolwentów Ośrodka jak również włączają do różnych zajęć integracyjnych, w szczególności wycieczki, uczniów placówki.
Nasi podopieczni osiągają sukcesy w różnorodnych konkursach i olimpiadach sportowych, w tym także na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym zajmując czołowe miejsca na podium.
Uczniowie Ośrodka otrzymują stypendia Starosty Powiatu Lęborskiego za wysokie wyniki w nauce i nagrody finansowe Burmistrza Miasta Lęborka za wybitne osiągnięcia w sporcie.
Zaufaj doświadczeniu
Więcej informacji na stronie internetowej i Facebooku.